Upg. 10 HT 2001

Diskussioner kring NOG-delen samt NOG-uppgifter
Coloz
Newbie-postare
Newbie-postare
Inlägg: 55
Blev medlem: lör 25 apr, 2015 1:01

Upg. 10 HT 2001

Inläggav Coloz » tor 22 okt, 2015 12:05

Två kilogram strösocker kostar 20 kr. Vad blir priset per liter?

1) Förhållandet mellan priset per kg och priset per liter är 1:0,88

2) 22,73 dl strösocker väger 2 kg.


Det jag undrar här är om man ska anta att 1 kg socker kostar 20/2 = 10 kr?
Dvs att priset är proportionellt mot antal kg, för det framgår inte. Har för mig att det var i någon annan uppgift där man inte kan anta att priset är proportionellt mot antal kg.

1 kg kan ju kosta 15 kr exempelvis? Rätt svar är D.
Tack!

Coloz
Newbie-postare
Newbie-postare
Inlägg: 55
Blev medlem: lör 25 apr, 2015 1:01

Re: Upg. 10 HT 2001

Inläggav Coloz » fre 23 okt, 2015 13:23

ingen?

kimlindman
Newbie-postare
Newbie-postare
Inlägg: 1
Blev medlem: sön 20 sep, 2015 19:59

Re: Upg. 10 HT 2001

Inläggav kimlindman » fre 23 okt, 2015 16:20

Coloz skrev:Två kilogram strösocker kostar 20 kr. Vad blir priset per liter?

1) Förhållandet mellan priset per kg och priset per liter är 1:0,88

2) 22,73 dl strösocker väger 2 kg.


Det jag undrar här är om man ska anta att 1 kg socker kostar 20/2 = 10 kr?
Dvs att priset är proportionellt mot antal kg, för det framgår inte. Har för mig att det var i någon annan uppgift där man inte kan anta att priset är proportionellt mot antal kg.

1 kg kan ju kosta 15 kr exempelvis? Rätt svar är D.
Tack!
Genomsnittspriset för 2kg socker är 20kr.
Förhållandet 1:0.88 ger att sockret i genomsnitt kostar 17.88/2 per Liter.

Jag förstår hur du tänker men jag tror inte de som skriver HP väljer att göra det SÅ komplicerat.

Användarvisningsbild
admin
Site Admin
Site Admin
Inlägg: 1558
Blev medlem: tor 31 maj, 2007 20:31

Re: Upg. 10 HT 2001

Inläggav admin » mån 09 nov, 2015 6:36

VIP-medlemmar har även åtkomst till Sveriges största databas med förklaringar till gamla högskoleprovuppgifter.

Här är förklaringen till denna uppgift: http://www.hpguiden.se/vip-utbildningen ... vet#0nog10


cron
Intresseanmälan

Du är inte VIP-medlem. Lämna en intresseanmälan och få information helt gratis!

Dagens ord
GAUCHO
boskapsskötare på Pampas
Nästa prov

14/4 - 2018 kl 8:10
141 dagar 18 timmar och 52 minuter kvar att förbereda sig på.

Sista anmälningsdag:
1/2 - 2018 kl 23:59

Utvalda forumtrådar
Senaste 5 forumtrådar