Bli en i teamet
Högskoleprovguiden är Sveriges ledande utbildare inför högskoleprovet. Vi har hjälpt över 223 000 studenter sedan starten år 2004.
På ett effektivt sätt hjälper vi studenter förbättra sina resultat på högskoleprovet och komma in på sina drömutbildningar så fort som möjligt. Vi hjälper även våra studenter att bli bättre rustade för att klara av sina kommande studier och framtida karriärer genom att utbilda om studieteknik, snabbläsning, psykologi och mycket mer.
Detta ställer höga krav på oss som arbetar på Högskoleprovguiden!
- Vill du också hjälpa studenter nå sina målresultat och drömutbildningar samt bli bättre rustade för kommande studier och karriärer?
- Vill du också vara en del av Sveriges största och bästa utbildare inför högskoleprovet?
- Vill du också jobba i framkant av digital pedagogik?
Då kanske du är vår nästa team-medlem! Läs mer om några av oss i teamet!
Varför bli en del av team HPGuiden?
- Du är med och påverkar våra studenters hela framtida liv till det bättre!
- Du får ett meriterande extrajobb med excellenta förmåner och villkor.
- Du har möjlighet att jobba helt flexibelt och helt på distans.
- Du kommer att utvecklas inom bland annat ledarskap, pedagogik och modern teknik.
- Du får vara med på våra härliga teamträffar där vi umgås, jobbar med strategi och spelar escape room, äter julbord med nycirkusföreställning eller tar oss an utmaningarna i Boda Borg.
Kontakta oss för mer information
Oavsett om du vill jobba med t.ex. coachning och support eller marknadsföring och programmering ser vi fram emot att få veta mer om dig!
Du behöver därför inte finputsa ditt curriculum vitae utan skicka bara ett mail med
- vem du är
- vad du har för bakgrund
- vad du har skrivit på högskoleprovet
- vad du är sugen på att jobba med
- varför du vill bli en del av team HPGuiden
till
David Sinkvist
VD och coach på Högskoleprovguiden
Teamfrågor:
Alla övriga frågor hänvisas till kontaktsidan
Jag grundade Högskoleprovguiden redan år 2004 och har sedan dess coachat tiotusentals studenter till ett bättre resultat på högskoleprovet. Jag är tidigare ST-läkare i Allmänmedicin och har skrivit 2,0 på gamla högskoleprovet och 2,00 på nya högskoleprovet.